Kategorie

Odkazy

Pravidelní návštěvníci

Nejstarší historie a počátky

18. Březen 2007 | Publikoval | V rubice Historie

Fotbalový oddíl Sokola Žichovice byl založen v roce 1962. Ze zájmu některých zaměstnanců místních Šumavských vápenek se oživila tohoto roku sportovní činnost a v létě byl zvolen první výbor. O čimické pouti byl sehrán již druhý přátelský zápas na hřišti v Čimicích, současně jako první vítězný. V prvním výboru měli zastoupení i obce, z nichž byli hráči. Byli zde: Bárta, Houdek, Novák, Pajer, Vejvoda. Po měsíci trvání se k žichovickému oddílu připojil oddíl z Nezamyslic, který se rozpadl a neměl naději na samostatnou činnost. Proto došlo i ke změnám ve výboru. Odešli: Bárta a Adamec a nově byli zvoleni: Hadvičák (předseda), Houdek (jednatel), Zíbar (trenér), Novák (pokladník), Vejvoda (trenér žáků), a ostatní členové výboru: Brejcha, Jelínek, Schiller, Nohejl a Kolář. Jelikož dosavadní prostor pro tréninky (hřiště v zámeckém parku) nevyhovoval, započalo budování nového hřiště, za veliké podpory ZV ROH a podniku Šumavské vápenice. A tak v Laznech, na levém břehu řeky Otavy bylo vybudováno nové hřiště. Za pomoci buldozeru, množství navážky a 400 hodin tvrdé práce bylo během 2 měsíců hřiště připraveno. Potíže výbavy a stavebních doplňků ukazuje skutečnost, že kabiny musely být adaptovány ze dvou prkených bud z lomů v Dobršíně a Čepicích. Na tuto dobu jsou však důstojné a pěkné a mají dokonce i vodovod a sociální zařízení. Celkový náklad činil přibližně 5200 Kčs, z čehož byli pořízeny i sítě, míče, kopačky a dresy. Branky dodal opět závod Šumavské vápenice. V Sušici bylo zakoupeno: 11ks modrých triček, 2 soupravy trenýrek a štrupen (1x modrých, 1x zelených). Více se používá barvy modré, zelené jen v případě shody barev se soupeřem. Při malých možnostech dojíždění hráčů ze sousedních obcí, bylo asi 16 tréninků, které byli převážně taktické a zaměřené na nadcházející mistrovská utkání. Cvičila se hlavně střelba, přihrávky a průchod obranou. V zimě byla příprava v místní tělocvičně. Oddíl zahájil ve III. třídě B. skupiny, okresní soutěže Klatovska, při čemž soupeři jsou v okruhu přibližně 20km, většinou na Sušicku a Horažďovicku.

Ustanoveny jsou celky:

A mužstvo - ve složení: Pojžárek, Konvička, Čech, Panoš Alois, Šperlík, Houdek, Kořístka, Panoš V., Kopa, Malík, Rajský, Zíbar, Hadvičák, Pavlík, Kubovec, Šmíd, Zdeněk, Jelínek, Bublík, Skuhra.

B mužstvo: Držmíšek, Pilný, Jelínek, Šuba, Bárta, Míčka, Kalný, Mašek, Kubovec Mil., Menhart (přezdívaný Pelle), Kubovec Vojtěch.

Stará garda: Hadvičák, Vejvoda, Krejčí, Pavlíček, Kalný, Kožnar, Mareš, Schiller, Bureš, Uhlíř.

Žákovské družstvo, které hrálo většinou předzápasy na domácím hřišti.

První sezona se dá zhodnotit takto: velice kladný zážitek byl zápas v Malém Boru, kde naše mužstvo bylo přivítáno, jak soupeřem, tak hráči v přátelské atmosféře, ale černým puntíkem by se dali označit zápasy v Pačejově a Veřechově, kde byl hrozný způsob hry, ale i chování diváků, kteří se nestyděli ani házet různé předměty po hráčích. Při každém domácím utkání pracovalo 6 pořadatelů. Mistrovské zápasy:v utkáních bylo vstřeleno celkem 9 branek (Zíbar 5, Kopa J. 1, Pavlík J. 1, Houdek 1, Rajský 1. Střelcem vlastní branky se stal Skuhra V., Neproměněny byly 4 pokutové kopy. Vážnější zranění nebylo. Zápasy: 2. 9. 1962 Hory Matky Boží – Žichovice 1:2 (0:2), branky:Zíbar 2. 9. 9. 1962 Žichovice – Lokomotiva Horažďovice 4:2 (2:0), branky: Zíbar 2, Pavlík, Kopa J. 16.9. 1962 Veřechov – Žichovice 3:2 (1:1), branky: Zíbar, Houdek. 23. 9. 1962 Malý Bor – Žichovice 0:0. 30. 9. 1962 Žichovice – Prášily RH 0:2 (0:0). 7. 10. 1962 Pačejov – Žichovice 2:0. 14. 10. 1962 Žichovice – Hydčice 1:2, branku dal Rajský z penalty. Žichovice skončili na 6. místě v tabulce s 5 body.

Zápis je s 3 komentáři